Тема: Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень.
Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям
інформації, повідомленнями та способами подання повідомлень
Розвивальна мета: Навчити дітей абстрактно та
логічно мислити, розвити цікавість до здобуття нових знань
Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну
культуру, вміння працювати з інформацією
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти! Я Вас
вітаю з початком нового навчального року і бажаю успіхів у навчанні та творчих
злетів.
Черговий, хто сьогодні
відсутній в класі?
Ми приступаємо до вивчення
нового для вас предмету – Інформатики.
Я у вас буду читати цей
предмет на протязі навчального року. А з вами ми познайомимося в процесі
роботи.
Ви перейшли до середньої
школи, тому на уроках інформатики ми будемо застосовувати принципи вивчення
предмету, які застосовують у старшій школі. Це буде цікавим і корисним для вас
досвідом та дозволить вам підготуватися до навчання в старших класах. В цьому
навчальному році нас з вами чекає 35 уроків(16 у І семестрі та 19 у ІІ
семестрі), де ми будемо займатися, як засвоєнням теоретичних знань, так і
відпрацюванням практичних навичок роботи з комп’ютером.
2. Етап
навчальної діяльності
Отже, розпочнемо розглядати питання сьогоднішнього уроку.
Світ існує в трьох основних формах –
речовина, енергія та інформація.
Інформація – це відомості
стосовно осіб, предметів, фактів, подій, явищ і процесів незалежно від форми їх
подання
Інформація має такі
властивості
- Цінність – це
максимально можлива користь для досягнення мети.
- Достовірність –
правдивість уявлень про джерело інформації.
- Повнота –
ступінь подробиць в уявленнях про предмет.
- Актуальність –
відповідність поточному моменту часу.
- Доступність - здатність споживача сприймати
формацію.
- Об’єктивність –
відображення зовнішнього світу, який існує незалежно від сприймача.
Інформація передається за допомогою повідомлень.
Повідомлення складаються з
матеріальних носіїв:
знаків(записи на папері, книги), сигналів(світлофор, маяк), фізичних процесів,
які змінюються з часом. (записати)
Людина сприймає
інформацію(повідомлення) за допомогою своїх органів чуття.
Візуальне сприйняття
інформації – це
текстова інформація, числова інформація та графічна інформація. Давайте
наведемо з Вами приклади…..
Звукове сприйняття
інформації – це мова,
музична композиція, сигнали. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Тактильна інформація
- за допомогою дотику. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Нюхова інформація – за допомогою носа. Давайте наведемо
з Вами приклади…..
Смакова інформація – за допомогою смаку(язик). Давайте
наведемо з Вами приклади…..
Одну і ту ж інформацію можна передавати різними мовами,
усно та письмово або у вигляді малюнку. Сприйматися інформація (повідомлення)
може також по різному. Наприклад, кивок голови згори вниз у нас означає слово
«Так», а у Болгарії слово «Ні». Або слово «коса» також має три значення коса
дівчини, коса на річці та коса для скосу трави. Таким чином інформація залежить
від того, як трактується повідомлення і за допомогою чого воно передається.
Якщо повідомлення не несе корисної інформації, то воно
несе шум.(записати)
Інформація може
перетворюватися в шум і навпаки. Наприклад, якщо ми бачимо кожен день безліч реклами, то ми її сприймаємо,
як шум, але якщо нам щось потрібне (меблі, одежа, ПК), то ми починаємо
прислуховуватись реклами. В цьому випадку шум перетворюється в інформацію.
Форми подачі інформації бувають: текстова, графічна, звукова,
числова, мультимедійна(кіно), керуюча(інструкції, команди). (записати)
Серед способів подачі інформації:
мова(усний обмін інформацією), писемність, преса, книги, радіо, кіно,
телебачення, комп’ютер. (записати)
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто
вже так стомився?
І наліво
нахилився.
Треба дружно
всім нам встати,
Фізкультпаузу
почати.
Руки вгору,
руки вниз.
Вгору трошки
подивись.
Руки склали,
як вітряк,
І покрутимося
так.
Вище руки
підійміть
І спокійно
опустіть.
Будем дружно
ми сідати
І до праці
приступати.
3. Етап
ділової гри Гра «Моя планета»
Мета: Визначення учнями вихідної інформації
в результаті опрацювання вхідної інформації.
У давнину люди вирішили, що кожній цифрі від 1 до 9 відповідає одна з
планет Сонячної системи:
1- Сонце
2- Місяць
3- Марс
4- Меркурій
5- Юпітер
6- Венера
7- Сатурн
8- Уран
9- Нептун
Якщо послідовно додавати цифри дати свого народження, то можна визначити
«Свою» планету. Наприклад,
15.01.2008 = 1+5+0+1+2+0+0+8 = 17 = 1+7 = 8 → Уран
Вхідна Опрацювання Вихідна
інформація інформації інформація
А тепер давайте попрацюємо в парах. Кожен з Вас повинен отримати вхідну
інформацію(дату народження) в свого партнера по парті, опрацювати інформацію та
видати «планету» свого партнера. Отже, на все це у Вас є 5 хвилин. Почали!
VI. Контрольно-оцінювальний етап
Загадки
про загальні носії інформації
Чорняві пташинки На кожній сторінці
Мовчать та чекають,
Доки їх вгадають. (Букви )
Головою обертає
Нам показує держави
Ріки, гори, океани. (Глобус )
Що за незнайома мова?
Хто перекладе нам слово? ( Словник )
Смачно пахне наш пиріг,
Хто його зробити зміг?
Допоможе книга-диво,
Все розкаже нам красиво ( Кулінарна книга)
Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. ( Книга)
Ось так дім – одне вікно!
Кожен день в ньому - кіно! (Телевізор)
Розклад добре знаю я
І домашнє завдання.
На сторіночках – оцінки
Кожного шкільного дня! (Щоденник )
Отже, на уроці ми дізналися, що ж
таке інформація та повідомлення та яким чином повідомлення передавати та
сприймати. Чи сподобався
вам урок? Що саме сподобалось, а що ні? Які ви нові для себе знання дістали?
VII. Домашнє
завдання
1.
Вивчити терміни
2. § 3. пит.
2. § 3. пит.
Немає коментарів:
Дописати коментар