четвер, 9 лютого 2017 р.

Вони визволяли наш край

Сценарій виховного заходу «Вони визволяли наш край»

Мета: поглибити знання учнів з історії ІІ світової війни; вшанувати пам’ять загиблих визволителів; виховати любов і повагу до історії країни, ветеранів і учасників війни; формувати у дітей почуття гідності, доброти , милосердя.

Обладнання: декорації, комп’ютер, проектор, живі квіти

Хід заходу:

На фоні повільної музики звучать за сценою слова:

Не коріте моє покоління
Це – рядів ваших міць і коріння.
І за моду його не судіть
З чистим серцем ви підійдіть.
Справа зовсім не втім, як танцюєм.
Справа в тім, як живем і працюєм,
Як в болоті бредем по коліна
Це – також молоде покоління.
Правда ваша – війна від нас далі,
А у вас – ордени і медалі.
І на подвиг за першим велінням
Грудьми стане моє покоління.
Попереду й нагороди, і звання,
Ми, старший товаришу, з вами.
Якщо треба – застигнем в граніті
                                             Покоління моє не коріте.

Декорація міської квартири. Сидять діти з гітарою,  з ноутбуком, у наушниках. З’являється відео військової кінохроніки під супровд пісні І. Саруханова «О войне». Діти разом з глядачами дивляться фільм. Фільм закінчується. Дитина грає на гітарі і на фоні цієї музики – слова:


Учень 1: (Звертається в зал)
Ви пам’ятаєте ці дні? Я – ні, тому що народилася в 2005 році.

(Звук гітари посилюється і роздається звук обірваної струни. Говорить той учень, який грав на гітарі)

Учень 2: Моя провина і не більше, і не менше,
Я – відголосок рваної струни.
Сьогодні я молюсь за всіх загиблих і за тих, хто вижив
Від імені не пам’ятаючих війни.
Учень 3: Я народилася через 60 років після Перемоги. Я війни не знаю. Час віддаляє від нас ті трагічні події, коли життя і смерть, кожен день, кожен час, кожну секунду були поряд. Війна поступово відходить у минуле і стає сторінкою у підручнику історії, у спогадах ветеранів, мого діда і моєї прабабусі, у якої загинув син.

Учень 4: Пройшло 72 років… 72! Ціле життя людське. Мені тільки 12. Але коли я дивлюся кадри війської хроніки, думаю про одне: як ми вистояли, як витримали цей жахливий ад? Я схиляю голову перед героїзмом наших батьків, дідів, матерів, сестер.

Учень 5: Яку ж це потрібно мати моральну силу, стійкість і ненависть до ворога, щоб пройти через усі муки аду – голод, холод, концтабори. І залишитись Людиною!

Учень 1: Коли я слухаю розповіді мого діда, думаю: цього жаху могло б і не бути. І він пів свого життя не стрибав би на дерев’яній нозі. І не було б сотень тисяч інвалідів на все життя. Не було б вдов і сиріт. Не було б того великого загальнолюдського горя і рік материнських сліз.

Учень 2: І мій прадід 18-річним загинув під Берліном. А прабабусина сестра в 44-ому пропала без вісті.
Учень 3: Ніби ти один такий. У мене в сім’ї до сих пір зберігається похоронка на прадіда.

Учень 4: А скільки молодих загинуло за Батьківщину на початку свого життя: в 23, 21, 19 і навіть в 13, 14 років. Такі як Володимир Ковальчук, Валя Котик. А скільки б вони могли ще зробити, почути освідчень у коханні.

Учень 5: А скільки мрій у них було. І за ці мрії вони воювали на фронті.

(Танець молодих пар під пісню «Закаты».)

Учень 1:  А як моя прабабуся і досі з сумом згадує день випускного і все ще зберігає випускну сукню, яку так швидко довелося змінити на одяг військової медсестри.

Вальс під пісню С. Ротару «Школьный вальс». (1 пара). Танець переривається оповіщенням Левітана про війну. Пара завмирає і слухає повідомлення інформбюро.

Дівчина, що танцює вальс:(Звертається до партнера)
Першу дорослу сукню вдягнула,
Перші високі підбори.
Так танцювати цей вальс я хотіла
Разом з тобою, героє.
Хлопець, що танцює вальс: (Звертається до партнерки)
Бал випускний закружляв нас з тобою
Ось і зоря у вікно загляда.
Дівчина, що танцює вальс: Ні, не зоря, це сяяння бою!
Хлопець, що танцює вальс: Це червень – 22, рік 41, війна!
Знову виходять діти з військовими реліквіями

Учень2: (Виносить гімнастерку)
 Ось, знайшла. Це – гімнастерка мого діда Л. І Баукова. І саме в ній зберігся лист. (Виймає лист. На фоні музики) «Доброго дня, мої батьки! Ось випала нагода і я пишу вам цього листа! Визволеня Шепетівки – то особлива сторінка у бойовій історії 13- ї танкової бригади якою я командую. Бої йдуть за кожну вулицю, кожний будинок. Очолюють наступ танкісти 1-го та 2-го батальйонів під командуванням майорів О. М. Мороза та Г. І Диркова. Мужньо воюють екіпажі офіцерів О. М. Пікалова, Б. К. Кошечкіна, В. О. Ігнатьєва, О. Л. Зубка, Ф. Я. Спахова, М. Ф. Рукавичка, В. В. Білозерцева, В. А. Вороніна, А. С. Воробйова і багатьох інших. Ми воюємо на північно – західній околиці, тут йдуть запеклі бої…». Тут лист обривається.

Учень 3:  І у нас в сім’ї зберігаються спогади прабабусі Галини Йосипівни Онацької. Вона вела щоденник і всі події записувала. Ось невеличкий фрагмент з її щоденника. «…6 січня об 11 годині вечора в східній частині міста стріляли зенітки і було чути сильний гуркіт. На ранок ми дізналися, що розбили Судилківський аеродром. 7 січня зранку три радянські літаки бомбили залізничний вокзал. Стріляли зенітки. Один літак підбили. Майже одночасно на залізничній станції почали вибухати ешелони з боєприпасами. Наша сімя покинула будинок і побігла в парк. Від станції до парку бігли люди і багато німецьких військових без зброї та шинелей. Раптом все скінчилося і ми повернулися додому, але в будинку вибуховою хвилею повиривало всі вікна… »
Учень 4:  А скільки таких справжніх героїв загинуло у боях за Шепетівку: В. А. Петров, старшина Кулибаба і чимало інших, імена яких нам невідомі.

Виходить Мати із свічкою в руках. На фоні музики повільно обходить зал, зупиняється і каже

Мати:
Я – мати, мати всіх дітей,
Що на фронтах воєнних полягли.
Сьогодні я звертаюсь до людей,
Щоб мир у світі пильно берегли.
Я – мати… Я крізь все пройшла:
Крізь дим пожеж, утрат і сто смертей.
Розтоптана і знищена була,
Та через роки йду я до дітей.
В душі моїй горить пекельний біль. За всіх, усіх, яких не повернуть.
І крик душі лунає звідусіль.
Вони до нас ніколи не прийдуть…
Та я не вірю в похоронки ті!
Живі вони, бо пам’ять ще жива!
Мої сини, соколики ясні…
А всюди квіти … квіти… і трава.
Я – мати! Я до вас іду, щоб захистити, відвернути зло.
Та відвести від всіх людей біду,
І щоб війни ніколи не було.
Тож встаньте всі і голови схиліть,
Згадайте тих, хто йшов через фронти.
І з вдячністю хвилину помовчіть,
Щоб пам’ять в нашім серці зберегти.

Хвилина мовчання

Виходить учень із старою проржавілою каскою, в якій цвіте польова квітка

Учень 5:  Погляньте, друзі – це улітку я знайшов,
Коли збирав я квіти польові.
Напевно, теж колись боєць ішов
І залишив на згадку по війні цю каску…
А у ній краса
Заквітла щиро, радісно в цей час,
Щоб більш ніколи ця страшна війна
Не повернулась, не прийшла до нас.

Учень 1:  А ви не думали про те,
Що в касці дівчина – красуня йшла,
А зараз квіткою її життя цвіте,
Бо зовсім юна дівчина була.

Учень  2: А й справді, мені дідусь розповідав, скільки молодих і красивих дівчат було на фронтах. Вони і радистки були, і медсестри. Ось невеличкий спогад про ці часи нашої місцевої жительки Параски Федорівни Сизганової «Бої за Шепетівку для нас були дуже випробувальними і важкими. Можна сказати, що саме тут ми пройшли справжнє бойове хрещення. У батальйоні були здебільшого жінки – телефоністки. Ми вели спостереження за ворогом з вежі заввишки 24 метри. Отож робоче місце для мене та моїх напарниць було споруджено на сараї поблизу леварного заводу. Пекельним видався період з 30 квітня по 1 травня 1944 року. Було дуже велике бомбардування. Здавалося що все навкруги горіло, було охоплене полумям, а особливо цукрозавод. Звісно дуже страшно було. Але ми вистояли…. »
Це вони, мов ті голубки миру, на своїх тендітних плечах усі воєнні біди несли. Бо ж у тій війні залишилась їхня молодість.
Учень 3:  Так давно це  все було. Але час спливає. Іде зміна поколінь, як і потрібно у житті. Тому особливо важливо, щоб юні знали і пам’ятали про тих, хто не жаліючи сил, здоров’я і життя воював з фашистами.
Учень 4:  Народжені жити, любити, творити давно пішли в інші часи, для них війна закінчилася не салютом, а свинцем у серці. Вони заповідали нам берегти, пам’ятати і любити свою Батьківщину. Тож завдання нашого покоління не дати забути людей, які визволили Шепетівку, прославили Вітчизну своїм героїзмом.

Учень  5: А що можемо зробити ми, молоде покоління?

Учень 1: Кожен юнак повинен виконати свій обов’язок перед Батьківщиною – піти в армію.

Виходять дівчата з гітарою, сумкою та хлопці одягнуті в камуфляжні костюми. Грає марш «Прощание словянки»
                                             
Дівчина 1: Встигли. Вони ще не поїхали. Хлопці… Пацани… Солдати… Ну, я хотіла сказати… Вертайтесь скоріше, без вас буде невесело.
Дівчтна  2: Коля, я гітару твою збережу, не хвилюйся. Приїдеш – заспіваємо… Пам’ятаєш нашу улюблену?
Дівчина 3: Ден, я тобі тут в доріжку зібрала трошки. Сама приготувала, вперше в житті.
Дівчина  4: Я буду чекать тебе, ти не думай. На танці без тебе ні шагу!
Дівчина 1: Ми будемо чекатина  вас. Служіть спокійно за нас не хвилюйтесь. Ми будемо чекати.
Дівчина 2: А скільки чекати? Рік? Два?
Дівчина 3: А скільки б не довелося, стільки і почекаємо. Доля наша така жіноча. Бабусі чекали, мами чекали і ми дочекаємося. Чим ми гірші?
Дівчина 4: Правильно, дівчата! Зате уявляєте, якою буде зустріч… Усе доженемо і надолужимо.

Учень1: Так, герої не зникають. Вони передають наступним поколінням естафету своїх героїчних справ. Нехай проходять роки, але і сьогодні ми ніби чуємо їх голоси, які кличуть нас до боротьби за мир.

Учень 2: Мир на Землі – це затишок і тиша,
Це сміх дитячий і душі політ,
Коли поет чарівні вірші пише
Про незвичайний, дивовижний світ.

Учень 3: Мир на Землі – це росяні світанки,
Краса і творчість, пісня у гаях.
Мир на Землі – це вечори і ранки
Із радістю і щстям у серцях.

Учень 4; Мир на Землі – це дім і мама, й тато,
Й любові стільки – просто через край.
Це та земля, де щастя є багато
І в кожній хаті – хліба коровай.

Учень 5: Це та Земля, де сміх і пісаня лине,
А діти йдуть до школи знов і знов,
Й ніколи у боях ніхто не гине,
Бо там господар – щастя і любов.

Всі діти йдуть за куліси. З’являється  електронна презентація про сучасне вшанування героїв на Україні та в нашому місті  під пісню Т. Нєдєльської «Мы знаем о войне лишь по наслышке…». Під час звучання третього куплету діти  четвірками з кульками, на яких написана фраза «Навчіться берегти мир!», виходять і випускають їх під кінець пісні. Презентація і музика закінчилась і звучать слова

Дитина 1: Пливуть літа, як дим у безвість хмуру,
І двічі жить на світі не дано.

Дитина 2: Дивіться ж, діти, не споганьте здуру
Обпалене війною знамено.

Дитина  3: Живіть собі без кривди, без тривоги
Свободою втішайтесь, як орли

Дитина 4: Та честь дідів не затопчіть під ноги,
Щоб ваші діти вас не прокляли.


неділя, 15 січня 2017 р.

Правила поведінки учня в школі!

Portret Gasinec Anna 27marta2014 1.png
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ
Учень приходить в школу за 15-20 хвилин до початку занять, чистий і охайний, займає своє робоче місце з першим дзвінком, готує все необхідне навчальне приладдя.
Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.
Не можна без дозволу педагогів або медичної сестри (за узгодженням з батьками) йти з школи та її території в урочний час.
У разі пропуску занять до 3-х днів учень зобов'язаний пред'явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, їх заміняють) про причину відсутності на заняттях. У разі пропуску більше трьох днів учень зобов'язаний представити довідку з медичної установи.
Учень школи повинен проявляти пошану до старших, піклуватися про молодших. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші - молодшим, хлопчики - дівчаткам.
Поза школою поводяться скрізь і усюди так, щоб не принизити свою честь і гідність, не заплямувати добре ім'я школи.
Учні бережуть майно школи, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти і порядку на території школи.
Фізична конфронтація, залякування і знущання є неприпустимими формами поведінки.
Не дозволяється жувати гумку, користуватися плеєром і мобільним телефоном на уроках.

ПОВЕДІНКА НА УРОКАХ
Коли вчитель входить в клас, учні встають, вітаючи вчителя. Так само учні вітають будь-якого дорослого, який увійшов до класу під час занять, окрім уроків інформатики, коли учні працюють за комп'ютером.
Під час уроку не можна шуміти, відволікатися самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.
Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен попросити дозволу у вчителя.
Якщо учень хоче поставити питання вчителеві або відповісти на питання вчителя, він піднімає руку.
Під час уроку учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.
Учень має право в коректній формі обстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань.
ПОВЕДІНКА УЧНІВ ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ УРОКІВ
Під час перерви учень зобов'язаний: - підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці; - вийти з класу, якщо попросить вчитель; - підкорятися вимогам чергового вчителя по поверху.
Під час перерв забороняється бігати по сходах, поблизу віконних отворів і в інших місцях, не пристосованих для ігор.
Під час перерв забороняється штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу.
У школі забороняється тютюнопаління.
Категорично не можна самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях.

ПОВЕДІНКА УЧНІВ В ЇДАЛЬНІ
Під час їжі в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитися пристойно.
Розмовляти під час їжі слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.
Учні прибирають стіл після вживання їжі.
Учні дбайливо ставляться до майна шкільної їдальні.
Забороняється приходити в їдальню у верхньому одязі.
Забороняється виносити з їдальні їжу.

Методичне об'єднання фізиків 2017

Веб – квест як інтерактивна форма роботи при викладанні фізики

     Наприклад, «Космічна подорож» з фізики. Перед початком цього віртуального проекту на сайті школи розміщую оголошення, створюю в головному меню сторінку «веб - квест», де і будуть поетапно з'являтись завдання.
     Результати учні надсилають на мою електронну адресу у визначений термін. Потім разом з ініціативною групою учнів підводимо підсумки. Результати викладаю на сайт школи, оголошую на лінійці, де переможці отримують нагородження. Такий веб - квест доцільно проводити перед початком предметного тижня.

     Отже, які ж загадки можна розгадувати при допомозі веб-квестів? Завдання можуть бути розділені за певним принципом, наприклад, освітніми. На основі отриманої інформації може бути виконане творче завдання, наприклад, створення тематичної п'єси або картини. Магнітні силові лінії завжди замкнені і мають напрямок від північного полюса (N) до південного (S). Щоб дослідити напрямок вектора індукції магнітного поля - у будь-якій точці, використовують магнітну стрілку (компас), яка може вільно обертатись навколо власної осі і орієнтується за напрямком вектора . Щоб побачити форму силових ліній у горизонтальній площині, використовують оргскло, на яке рівномірно розсипають намагнічені мілкі металеві ошурки. Останні під дією магнітного поля орієнтуються за його напрямком.
     Задача. Дві однакові металеві кульки з зарядами 5 нКл і 2 нКл розташовані на відстані 30 см одна від одної. На скільки зміниться сила їх взаємодії після того, як їх на короткий час з‘єднали провідником?
    Задача. Два позитивно заряджених тіла зарядами 1,67 нКл та 3,3 нКл знаходяться на відстані 20 см один від одного. В якій точці на лінії, що поєднує ці тіла, треба помістити третє тіло з зарядом -0,67 нКл, щоб система була в рівновазі? Масами тіл знехтувати.
    Задача. Визначити інструментальні похибки вимірювальних приладів і похибки їх відліку. Обчислити максимальні абсолютні і відносні похибки вимірювальних величин. Обчислити максимальні відносну і абсолютну похибки вимірювання питомого опору провідника.
5,7 Мідний і алюмінієвий провідники мають однакові лінійні розміри. У якого провідника більший опір і у скільки разів? (Використовуйте таблицю питомих опорів різних речовин, наприклад, у збірнику задач і запитань Р.А. Гладковой, 1988 року видання на сторінці 380)

вівторок, 25 жовтня 2016 р.

Хвилина інформування

День козацтва. Свято Покрови


В Україні свято Покрови Пресвятої Богородиці має велику популярність. Дівчата просять про шлюб, а чоловіки святкують день козацтва. 14 жовтня православні та греко-католики відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови – головне християнське свято осені, а ще цього дня святкують День захисника Вітчизни.
 
Ото ж, хвилина інформування яку проводила напередодні  класний керівник 6 А класу Маліновська Майя Миколаївна і була присвячена цим подіям. Розповідала, що здавна в Україні свято Покрови вважалося кінцем осені та початком зими. До початку жовтня закінчувалися усі найважливіші роботи на землі, було зібрано врожай і з'являлася можливість трохи перепочити від виснажливої праці.
Учні приготували цікаві повідомлення. Так Кукалець Оля розповіла, що на Покрову дівчата про шлюб просять Саме тому ця пора традиційно знаменувала початок сезону сватання та весіль. Дівчата, яким набридло дівувати, у свято Покрови потайки просили: "Свята мати, Покрівонько, покрий мені голівоньку: щоб я жінкою була, щоб я весело жила, з чоловіком молоденьким, з дитяточком веселеньким". Дослідники простежують у цьому культі відгомін давніх культів слов'ян-язичників на честь жіночого божества продовження роду, плодючості - Лади, Живи.
         
Хоронжук Ілля підготував стінгазету і цікаву розповідь, якщо дівчину сватали до Покрови, то можна було ще протягом трьох тижнів (до Дмитра 8 листопада) зіграти весілля. Далі розпочинався піст - Пилипівка. Цієї традиції в багатьох українських селах дотримуються й досі, період від Покрови і до початку Пилипівки - пора наймасовіших шлюбів в Україні. Існує навіть прикмета: якщо на Покрову сніг - буде багато весіль. Сніговий покрів порівнювали з весільним покривалом, а після одруження, як відомо, дівчина була вже молодицею і мала покривати голову наміткою чи хусткою.

Хохліч Максим розповів про указ президента України від 1999-го року день 14 жовтня відзначається як День українського козацтва. Свято Покрови за день свого заснування обрала й Українська Повстанська Армія (УПА), віддавшись під опіку святої Богородиці. Цього дня вже кілька років в містах України відбуваються ходи та мітинги прихильників українського націоналізму. 

вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Курси підвищення кваліфікації.

Використання ІКТ на уроках фізики.
Працюю над даною проблемою уже декілька років. Сьогодні ми  перебуваємо на етапі оновлення всієї системи освіти, впровадження в навчально-виховний процес нових інформаційних технологій, орієнтації на творчу діяльність учня, визнання неповторності його особистості, забезпечення диференціації та індивідуалізації навчання.
На сучасному етапі здійснення навчання та виховання творчої особистості інформатизація загальноосвітнього процесу  – одне з пріоритетних стратегічних завдань реформування освіти в нашій країні. Особистість учня ставиться в центрі навчального процесу, що вимагає від учителя переосмислення мети і завдань уроків із позиції школярів.

Методика мультимедіа є сучасною комп’ютерно-інформаційною технологією, що забезпечує можливість об’єднувати в одній комп’ютерній програмі анімацію, звук, текст, графічне зображення та відео. Викладання з демонстраційно-моделюючими програмними засобами, які використовуються на етапах вивчення нового матеріалу, закріплення, демонстрації моделі об’єкту навчання, показу відеофрагментів повинне бути спрямоване на те, щоб не давати готових відповідей, а націлювати учнів на творчий пошук, формування власної думки. Головне не те, правильна чи неправильна відповідь, а те, як учень обґрунтовує, мотивує свій висновок, шукає власний варіант рішення завдання. Досягнення цієї мети можливе завдяки використанню різноманітних форм і методів організації навчальної діяльності, створення атмосфери зацікавленості, стимулювання учнів до висловлювань на основі побаченого, почутого чи то змодельованого. Таку можливість надають уроки із забезпеченням інформаційно-комп’ютерного супроводу навчальних занять з фізики.

середа, 1 червня 2016 р.

Похід у ліс

УРА!!!!!!!!!!!!!! КАНІКУЛИ!!!!!!!!!!!!
Ось і закінчилось навчання в школі! Разом зі своїми учнями і батьками вирішили це відсвяткувати. Місцем для цього -  обрали ліс.Дуже гарно провели час. Грали різні ігри, жарили шашлик, а на кінець їли святковий торт!!!
Така неформальна обстановка зближує дітей і батьків з вчителем.





неділя, 29 травня 2016 р.

Техніка безпеки

Пам'ятка безпечної поведінки під час літніх канікул.

1. Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього. 
2. Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики, ліфти. 
3. Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості. 

4. Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику глибину, здираючись якнайвище на дерева. 
5. Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не мати дорікань із боку дорослих.  
6. Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил техніки пожежної безпеки. 
7. Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження дорослим.  
8. Під час відпочинку на узбережжі слід обов'язково дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.  
9. Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із сезоном. 
10. Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити руки з милом.
 Правила безпеки на воді.
Пам’ятка

Варто пам'ятати, що основними умовами безпеки є:
•  правильний вибір і обладнання місць купання;
•   суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах на воді.



 ПІД ЧАС КУПАННЯ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
•   залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;
•   стрибати у воду з човнів, катерів, споруд, не призначених для цього;
•   пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;
•  використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання;
•   плавати на плавзасобах у місцях, відведених для купання;
•  вживати спиртні напої;
•   забруднювати воду і берег, прати білизну й одяг у місцях, відведених для купання;
•   підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;
•  допускати у воді грубі ігри, які пов'язані з обмеженням руху рук і ніг у воді;
•  подавати помилкові сигнали небезпеки, заходити глибше, ніж по пояс людям, які не вміють плавати.

 НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ НА ВОДІ:
•   покладіть постраждалого на спину, на тверду поверхню;
•   однією рукою відкрийте йому рота, пальцями іншої руки, завернутими у салфетку або носову хустинку, видаліть з порожнини рота пісок, мул та інше;
•   рукою, підкладеною під потилицю, максимально розігніть хребет в шийному відділі, за підборіддя висуньте вперед нижню щелепу, утримуючи її в такому положенні однією рукою, другою стисніть крила носу;
•   наберіть повітря у свої легені, щільно охопіть відкритий рот пацієнта та зробіть пробне вдування повітря в його легені, водночас "краєм ока" контролюйте підіймання грудної клітки. Якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, проведіть штучну вентиляцію не методом "рот в рот", а "рот в ніс", затискаючи при цьому не ніс, а рот. Кількість вдувань - 16-20 за хвилину;
•   для зовнішнього масажу серця розташуйтесь збоку від хворого; основу долоні однієї кисті руки покладіть на передньо-нижню поверхню грудини, основу другої долоні в поперек першої, розігніть руки в ліктьових суглобах. Робіть ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 80-100 рухів за хвилину;

•   у випадку, коли рятувальник один, співвідношення кількості вдувань до натискувань на грудину 1:5, якщо рятувальників двоє - 2:15;

•   через кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припинити для перевірки, чи не з'явився пульс на сонних артеріях. Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. 

  Правила поведінки біля водоймищ
1. Не загоряй надто довго — перегрієшся і отримаєш сонячний удар. 
2. Не купайся і не пірнай у воду після тривалого перебування на сонці, тобі може стати погано. Купатися краще вранці або ввечері, коли тепло, але не можна перегрітися. 
3. Ніколи не пірнай у незнайомих місцях! Тут може виявитися неглибоко, а інколи на дні лежать гнилі колоди, гостре каміння, об яке можна поранитися, та густі водорості, у яких легко заплутатися. 
4. Не грай у тих місцях, звідки легко впасти у воду. 
5. Не влаштовуй у воді ігор, пов'язаних із захватами. 
6. Не вирушай у плавання на самодільних плотах. 
7. Не ходи купатися на водоймища без супроводу дорослих. 
8. Не запливай на глибоке на надувних матрацах та кругах. 



Дитячий травматизм.
«Бережи свої очі!»
1. Не торкайся очей брудними руками, рукавами одягу тощо. Якщо в око потрапила порошинка, його треба промити кип'яченою водою, а коли це неможливо — видалити її чистим носовичком. 
2. Дотримуйся правил безпеки під час роботи у майстерні або виконуючи хатню роботу. 
3. Не нахиляйся низько над каструлею з окропом або сковорідкою, на якій шкварчить масло. 
4. Будь дуже обережним із пральним порошком, розчинами для миття посуду та іншими хімічними речовинами. Перед застосуванням зверни увагу, на їхню упаковку — на ній має бути написано, як поводитись, якщо така речовина потрапила в очі.  
5. Обережно поводься із гострими предметами під час гри! Розмахуючи палицею перед обличчям товариша, ти можеш випадково поранити йому око.  
6. Будь уважним під час прогулянок та забав. У лісі чи в саду око може поранити гостра гілка. 
7. Якщо ти сильно пошкодив око, негайно звернися до лікаря! 

Користування громадським транспортом

1.Посадка в громадський транспорт здійснюється лише з посадочної площадки, або узбіччя тротуару.
2. До транспорту слід підходити після повної його зупинки.
3. Посадка на громадський транспорт відбувається дисципліновано, в порядку черги.
4. Зайшовши в салон, необхідно  пройти вперед, не створюючи натовп біля дверей.
5. Забороняється висовуватись з вікон.
6. Не можна ходити по салону під час руху автотранспорту – це небезпечно.
7. Під час руху не можна відволікати водія розмовами і заважати водієві керувати транспортним засобом.
8. Не можна відчиняти двері, не дочекавшись зупинки.
9. Не можна перешкоджати зачиненню дверей.
10. На зупинках виходять у сторону тротуару чи узбіччя.
11. Заборонено їздити на підніжках транспорту або чіплятись за борти машин.
12. Дітей слід перевозити лише в сидячому положенні.



13. Малюків під час руху транспорту необхідно тримати на руках, або у спеціальних кріслах.
12. Проїзд дітей в кузові транспортного автомобіля дозволяється лише тоді, коли кузов обладнаний сидіннями, а заднє сидіння має спинку. У кузові  повинно знаходитись не менше двох дорослих. Висадка і посадка здійснюється через правий або задній борт.
12. На мотоциклах дітей перевозять у колясках, з надітим шоломом. Посадка і висадка здійснюється лише на праву сторону.

 Безпека на дорогах

 
  1. Пішоходи повинні ходити тротуарами або пішохідними доріжками, а за їх відсутності - велосипедними доріжками або в один ряд по узбіччю дороги, назустріч руху транспортних засобів. При цьому необхідно бути особливо обережним та не створювати перешкод іншим учасникам руху. 

  2. На дорогах, які мають розділову смугу, а також на дорогах поза населеними пунктами, можна рухатися по зовнішньому краю проїжджої частини назустріч руху транспортних засобів

  3. Переходити проїжджу частину пішоходам дозволяється тільки підземними пішохідними переходами та в місцях, позначених спеціальною дорожньою розміткою або дорожніми знаками «Пішохідний перехід». Переходячи проїжджу частину, пішоходи не повинні затримуватися та зупинятися на ній. Не рекомендується дорогу перебігати, йти потрібно спокійним кроком.
  4. Відповідно Правил дорожнього руху пішохід має перевагу перед транспортними засобами при переході проїжджої частини визначеними пішохідними переходами, що не регулюються, а також тими переходами, що регулюються, за наявності відповідного сигналу світлофора або регулювальника.

Обережно! Діти на дорозі!

(рекомендації фахівців МНС України керівникам загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів з питань забезпечення безпеки дітей)

У ХХІ столітті важко уявити своє повсякденне життя без автомобілів, які набагато полегшують наше буття, але тим самим несуть із собою величезну небезпеку для життя дорослих і особливо дітей. Кожен день вулицями свого міста ти та твої однолітки йдуть до школи чи на прогулянку. 

Одначе вулиця великого міста – не найліпше місце навіть для дорослої людини. Тим більше вона не пристосована для дитини. Щодня дорогою додому зі школи чи навпаки дитина наражається на ризик потрапити в екстремальну ситуацію. Найчастіше через неуважність або незнання Правил дорожнього руху діти гинуть на вулицях в дорожньо-транспортних пригодах, а травми ДТП – найтяжчі. Тому, щоб попередити дорожньо-транспортні пригоди, небезпеку для здоров’я, життя, треба знати ці Правила і застосовувати їх:
  • не вибігати на проїзну частину з тротуару, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;
  • ходити лише тротуарами, дотримуючись правої сторони, а якщо вони відсутні — по узбіччю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається, — тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід — водія; 
  • не переходити дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобілів; 
  • переходити дорогу можна лише у дозволених місцях – «зебра», підземних та надземний переходи; 
  • зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися ліворуч, а, дійшовши до середини, — праворуч; 
  • пам'ятайте, що причиною ДТП може стати не тільки наїзд автомобіля або мотоцикла, але й велосипеда. Нерідко саме велосипедисти є джерелом напруженості на вулицях, у дворах; 
  • чітко визначте для себе межі території для прогулянок, вулиці переходьте тільки в групі з іншими пішоходами; 
  • у разі дорожньо-транспортної пригоди надавати можливу допомогу потерпілим і повідомити про пригоду міліцію.
На жаль, не всі добре знають ці Правила й іноді нехтують ними. А тому щорічно на наших дорогах гинуть сотні дітей і дорослих. Трапляються дорожньо-транспортні пригоди дуже часто у таких випадках, коли ніби-то нічого не загрожувало.

Порушник Правил дорожнього руху не тільки наражає на небезпеку себе, а й ставить під загрозу життя інших людей.  

Близько 70% вуличних травм, як свідчить статистика, відбуваються зі школярами на шляху зі школи додому, бо дорогу після занять дітлахи вважають початком відпочинку. Щоб такий відпочинок не перетворювався на трагедію, мав певні межі, необхідно зустрічати та супроводжувати дитину, або суворо обмежувати час та маршрут додому: нікуди не звертати, не бавитись, не заходити. 

Підготовка до «професії пішохід» починається в дитячому садочку, продовжується в школі, а потім все життя кожного дня надає нові уроки. Тому надзвичайно важливо, щоб отримані дітьми знання правил безпечної поведінки на дорозі закріпили ще й батьки. Водночас закликаємо вихователів ще раз повторити з дітьми правила безпечної поведінки на вулицях та дорогах. Особливо це стосується учнів молодших класів. Розробіть на уроках безпечний маршрут руху дитини додому зі школи. Наголосіть дітям про необхідність неухильного дотримання правил дорожнього руху, обов'язково перевірте засвоєні знання. I запам'ятайте, що найкращим взірцем поведінки на вулицях та автошляхах для дитини є безпосередньо приклад батьків. 

Лише спільними зусиллями можна вирішити таку гостру проблему сьогодення, як дитячий дорожньо-транспортний травматизм.

Отруєння грибами.


  • ЗБИРАЙТЕ ЛИШЕ ТІ ГРИБИ, ЯКІ ДОБРЕ ЗНАЄТЕ;
  • ВІДМОВТЕСЬ ВІД ЗБИРАННЯ ТА ВЖИВАННЯ ПЛАСТИНЧАТИХ ГРИБІВ (СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНА БЛІДА ПОГАНКА МОЖЕ БУТИ СХОЖА НА ПЛАСТИН­ЧАТІ ГРИБИ - ПЕЧЕРИЦІ, СИРОЇЖКИ, ШАМПІНЬЙОНИ);
  • НЕ ЗБИРАЙТЕ ГРИБИ ПОБЛИЗУ АВТОДОРІГ, СХОВИЩ ОТРУТОХІМІКАТІВ, СМІТТЄЗВАЛИЩ, ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ, ЗАЛІЗНИЦЬ, В МІСЬКИХ ПАРКАХ (ГРИБИ МАЮТЬ ВЛАСТИВІСТЬ НАКОПИЧУВАТИ З НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТОКСИЧНІ РЕЧОВИНИ);
  • НЕ КУПУЙТЕ ДИКОРОСЛИХ ГРИБІВ НА РИНКАХ ( НЕВІДОМО ДЕ І КОЛИ ВОНИ БУЛИ ЗІБРАНІ ) ; 
  • НЕ МОЖНА ЇСТИ ГРИБИ ДІТЯМ (ДИТЯЧИЙ ОРГАНІЗМ БІЛЬШ  ВРАЗЛИВИЙ ДО ГРИБНОЇ ОТРУТИ ) ;
  • НЕ КУШТУЙТЕ СИРИХ ГРИБІВ ;
  • НЕ ЗБИРАЙТЕ СТАРИХ, ПЕРЕСТИГЛИХ, ЧЕРВИВИХ ГРИБІВ ;
  • ПЕРЕД ПРИГОТУВАННЯМ ГРИБИ НЕОБХІДНО ПРОТЯГОМ 10-15 ХВ. ПРОВАРИТИ В ПІДСОЛЕНІЙ ВОДІ ( ВІДВАР НЕОБХІДНО ВИЛИТИ ) ;
  • В РАЗІ ПОЯВИ СИМПТОМІВ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ (БІЛЬ В ЖИВОТІ, БЛЮВАННЯ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ , ПРОНОС ) НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА КВАЛІФІКОВА­НОЮ МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ (ДО НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОТРІБНО ДЕКІЛЬКА РАЗІВ ПРОМИТИ ШЛУНОК РОЗЧИНОМ СОДИ АБО СВІТЛО-РОЖЕВИМ РОЗ­ЧИНОМ МАРГАНЦІВКИ);

  •  
Правила пожежної безпеки під час відпочинку на природі, в лісі.

Теплі весняні та літні  дні сприяють відпочинку на природі.  Більшість громадян виїздить  за місто: на дачу, до води, у ліс. На жаль, на відпочинку люди забувають про правила поведінки в лісі, спричиняючи пожежі.
Перебуваючи в лісовій та парковій зоні на відпочинку, не забувайте дотримуватися вимог пожежної безпеки:
  • Виберіть місце для вогнища й обладнайте його. 
  • Ніколи не залишайте вогнище без догляду. 
  • Також небезпечною може бути просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка. 
  • Пожежу може спричинити навіть заправка паливного баку машини при працюючому двигуні. 
  • Залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагоряння лісових масивів. 
Спалювання сухої трави та пожежі, спричинені безконтрольністю цього процесу, набувають  дедалі загрозливіших масштабів. Під час горіння разом із травою, сухостоєм та опалим листям пошкоджується й верхній гумусний шар, який відповідає за родючість землі. Отже, користі від спалювання немає жодної, а от шкоди – більш ніж достатньо. 

Правила протипожежної безпеки
1. Не грайся із сірниками та запальничками. 
2. Не запалюй свічки та бенгальські вогні без нагляду. 
3. Не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів, не суши речі над газовою плитою. 
4. Не пали багать у сараях, підвалах, на горищах, 
5. Не вмикай багато електроприладів одночасно, електромережа може згоріти. 
6. Обов'язково вимикай електроприлади, коли ідеш із дому. Але не тягни за дріт руками, обережно вийми штепсель із розетки. 
7. На дачі або у селі не відкривай грубку — від маленької вуглинки, що випаде з неї, може статися пожежа. 

Якщо виникла пожежа, а дорослих немає вдома 

1. Якщо вогонь невеликий, накинь на нього товсту ковдру або залий водою. 
2. Якщо горить шнур електроприладу, перш ніж залити полум'я водою, вийми штепсель електроприладу з розетки. Гасити увімкнені електроприлади водою не можна! 
3. Якщо тобі не вдалося самостійно загасити вогонь, вибігай з квартири і клич на допомогу або дзвони за номером 1- 01. 
4. Зателефонувавши до пожежної частини, чітко називай свої прізвище та адресу і повідом, що горить. 
5. Не намагайся врятуватися від пожежі у шафі, кладовці або іншому тісному місці — можеш учадіти там від газів, що виділяються під час горіння. 
6. Не можна відкривати вікно, доки вогонь у кімнаті не згас — свіже повітря підживить його і полум'я спалахне з новою силою. 
7. Доки чекаєш на пожежників, не панікуй, шукай вихід із кімнати, але не намагайся вистрибнути у вікно. 
8. Довірся пожежним, виконуй усе, що вони накажуть тобі. 
9. Якщо ти знаєш, що хтось не може вийти з будинку, який горить, повідом про це дорослих або пожежних. 

Що робити, якщо пахне газом 
1. Якщо хтось із дорослих удома, негайно скажи їм про це. 
2. Відкрий усі вікна та кватирки, провітри помешкання. 
3. Перевір, чи перекриті на плиті конфорки горілок. 
4. Якщо ти вдома один, негайно телефонуй до служби газу за номером 
1-04. 
5. Ні в якому разі не вмикай світло у загазованому та сусідніх приміщеннях і не запалюй вогонь. 





Правила електробезпеки

У часи технічного прогресу, нових наукових технологій зросла  кількість небезпек, що чатують на малечу. Поява великої кількості електричного обладнання викликає чималий інтерес у підростаючого покоління.
Для запобігання ураження електричним струмом та попередження нещасних випадків звертаємося до батьків з проханням:
  • Не залишайте дітей без нагляду;
  • Інформуйте їх про правила поводження з електричними приладами та правила поведінки поблизу енергообладнання;
  • Постійно нагадуйте дітям, як себе поводити в критичній ситуації, коли в біду потрапляють вони або хтось з їхніх друзів.

 Зокрема зверніть увагу дітей на те, що:
  • перш ніж увімкнути побутовий прилад у штепсельну розетку, необхідно оглянути, чи не пошкоджена вилка та перевірити неушкодженість ізоляції електричного проводу;
  • для того, щоб вимкнути побутовий прилад зі штепсельної розетки, потрібно триматись за вилку, а не за шнур;
  • не вставляти у штепсельну розетку цвяхи, шпильки та інші предмети;
  • не ремонтувати пошкоджені вимикачі, лампові патрони, штепсельні розетки, які знаходяться під напругою;
  • не проводити заміну перегорілих або пошкоджених електричних лампочок, які ввімкнуті в освітлювальну мережу;
  • не вбивати цвяхи в стіни у місцях можливого знаходження електропроводки;
  • не підніматись по опорах ліній електропередач до електропроводів та на дахи споруд, над якими проходять електричні проводи;
  • не проводити ігри поблизу ліній електропередач;
  • у разі виявлення обірваного проводу лінії електропередач, ні в якому разі не наближатись до нього і негайно повідомити про це дорослих;
  • не влізати на територію загороджених трансформаторних підстанцій та в їх приміщення.

Пам’ятайте!
Ваша уважність та серйозне ставлення до електробезпеки є запорукою життя та здоров’я ваших дітей! Ваше нагадування може врятувати дитину від ураження електричним струмом і зберегти її життя.

#ДеньБезпечногоІнтернету

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позит...